(…) A petefészek kétféle hormont termel: az ösztrogént és a progeszteront. Mindkettő termelődését a hipofízis (agyalapi mirigy) ellenőrzi, amely a tüszőérlelő hormon és a luteinizáló hormon termelésével szabályozza a női ciklust.
A menstruációs ciklus első felében a hipofízis termelte tüszőérlelő hormon serkenti a petefészekben a peteérést, a ciklus közepe felé pedig a luteinizáló hormon szintje emelkedik: ekkor az érett pete kilökődik a petefészekből (a 14. nap táján), ez az ovuláció.
A progeszteron hormon a ciklus második felében a méh nyálkahártyáját megvastagodásra készteti, és ezzel előkészül a megtermékenyített petesejt befogadására. Ha nincsen megtermékenyítés, a petesejt a méhnyálkahártyával együtt lelökődik. Ez a menstmá-ciós vérzés jelensége.
A petefészek 45-55 év között már egyre kevésbé reagál a tüszőérlelő és a luteinizáló hormonok serkentő hatására. Kevesebb ösztrogén és progeszteron termelődik, majd megkezdődik a menopauza, a változókor. ilyenkor a menstruáció fokozatosan kimarad, és a termékenység is megszűnik!
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?