A libapimpót nem hiába hívják németül ..görcsfűnek” is: a libapimpó kiváló hatású a simaizmok görcsei ellen.
A rózsafélék nemes családjából származó aprócska növény meghonosodott német és magyar neve is arra utal, hogy valaha libát etettek vele.
A libapimpó levelei tőrózsát képeznek, a levelek fonákját ezüstszürke bolyhok borítják. A levelek mélyen fogazottak, a szárak pedig indaszerűen futnak a talajon. Az apró, sárga virágok öt sziromtevéiből tevődnek össze. Mezőkön és útszélen nő, májustól júliusig virágzik.
Milyen hatóanyagokat tartalmaz?
Magas cseranyag- és keserűanyag-tartalmán túl a Potentilta anserina nyákot és flavonoidot is tartalmaz, amelyek alkalmassá teszik a női kellemetlenségek kezelésére.
Erős, feszítő fejfájás és kezdődő migrén esetén is jótékony hatású. És ha kikapcsolódásul szívesen főzünk: a libapimpó leveleit és gyökerét vadon növő zöldségként használtatjuk.
Teakeverék menstruációs fájdalmakra
Hozzávalók: egy-egy rész libapimpó, réti palástfű és cickafark, fel rész kamilla és citromfű.
Elkészítés: 4 tk friss vagy 2 tk szárított gyógyfűkeveréket forrázzunk le 250 ml vízzel, hagyjuk 10 percig állni, majd szűrjük le.
Adagolás: A tea fogyasztását kezdjük egy héttel a menstruáció előtt.
Igyunk belőle naponta 2-3 csészével, étkezések előtt, amíg elmúlik a kritikus szakasz.
Néhány fájdalommentes hét múlva próbáljuk meg elhagyni a teát.
Ízesítsük a libapimpós teát fájdalomcsillapító fűszerekkel: sáfránnyal és fahéjjal.
Régóta bevált módszer
Kneipp atya is meg volt győződve a libapimpó gyógyhatásáról. így írt a növényről:
“A libapimpóból készült tea kiváló szer görcsös fájdalmak ellen, legyenek azok a gyomorban vagy másutt… A panaszok kezdetén, vagy még jobb, ha már a görcsös fájdalom előjeleinél adjunk a betegnek naponta háromszor jó meleg teát olyan meleget, amilyent csak elbír, amellyel annyi libapimpót forrázunk le, amennyit három újjal fel tudunk csippenteni. Ezzel egy időben a görcsös testtájékra tegyünk a növény vízben áztatott vagy főzött levével készült borogatást.”
A panaszmentes vérzés elősegítése érdekében fogyasszunk réti palástfűből, körömvirágból vagy málnalevélből készült teát.
Általános feszültség és idegesség megszüntetésében jó szolgálatot tesznek a lazító-nyugtató növények, pl. a citromfű, a levendula, a vasfű és a macskagyökér.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?