A premenstruáció szindróma (a továbbiakban PMS) a menstruáció előtt fellépő kellemetlen, zavaró tünetegyüttest jelöli.
A nők nagyjából 75%-a bizonyos, hogy élete során panaszkodik érzelmi és testi panaszokra a menstruációt megelőzően. Szerencsére azonban nem szükségszerű ezekkel a panaszokkal (a leggyakoribbak pl.: érzékeny mellek, fejfájás, hányinger, feszültség, rossz közérzet stb.) együtt élni!
Ugyan a PMS okai nagyobb részt a genetikában, a hormonális változásokban keresendőek, egyetérthetünk abban, hogy a rossz életvezetési és táplálkozási szokások, a szervezet “mérgezése”, a túlzott stressz is eredményezheti a tünetek megjelenését.
A tudomány alaposan foglalkozott a PMS esetleges tüneteinek az enyhítésére hatásos módok/módszerek kutatásával és vizsgálatával.
Megfigyelték, hogy bizonyos tápanyagok, főleg vitaminok pótlásával már érzékelhető eredményt lehet elérni! >>
>> A B6-vitamin pótlásával (gazdag forrása a szója, a banán, halételek) a hangulatingadozás, vagy a haspuffadás tüneti orvosolhatóak. Ajánlott mennyiség 50-100mg
>> A PMS van, hogy együtt jár pattanások megjelenésével. Az A -és D-vitamin együttesen segít a bőr épségének megőrzésében. Kiváló A-vitamin forrás a máj és a sárgarépa, D-vitaminból bőven találunk halfélékben, húsokban, vagy a tojásban.
>> A C-vitamin antioxidáns hatású, ezáltal befolyásolhatja az oxidatív károsodások, valamint a stressz által okozott károsodások mértékét. Megfigyelték, hogy segíthet a menstruáció időszaka előtt meg-megjelenő allergiás reakciók mérsékelésében is. (…) Ki ne tudná, hogy a paprika, vagy a citrusfélék kiváló C-vitamin források!?
>> A panaszok megjelenésekor bevitt Omega-3 esszenciális zsírsavak pótlása kedvező hatású.
>> A kalciumnak szerepe van a hasi görcsök kivédésében, a magnézium pedig éppen a kalcium jobb felszívódásáét segíti elő. – A tejtermékek kalciumját zöldségfélékből pótoljuk, melyekben rendre találunk majd magnéziumot is. Ajánlott mennyiség (citrátok formájában): 5-600 mg/nap
>> A növényi olajokban rendre megtalálható, a C-vitaminhoz hasonló természetes antioxidáns hatású E-vitamin szintén véd a szabad gyökök károsodásai ellen, továbbá hatása érezhető a hormonháztartáson is.
>>> A koffeint és a (fehér) cukrot mellőzni érdemes!
>> Az aminosavak közül a taurin jót tesz a szervezet méregtelenítő szervének, a májnak. (Ajánlott mennyisége 500mg/nap) Az esszenciális aminosav-források fogyasztása a legjobbnak bizonyulhat.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?