A hüvely minden fájdalma, még ha izolált is, de tartós, nőgyógyászati vizsgálatot igényel!
A hüvelyfájás gyakran az alhas többé-kevésbé állandó fájdalmában nyilvánul meg. A fájdalom néha csak a menstruáció idején (diszmenorrea – menstruációs zavar) vagy a szexuális érintkezések során (diszpareunia/fájdalmas közösülés) merül fel.
A fájdalom lokalizálódhat a szeméremtestre vagy elhelyezkedhet mélyebben is. Ez utóbbi esetben néha egy szomszédos szerv bántalmáról van szó (hólyag, végbél, húgyvezeték, méhkürtök, petefészek stb.).
A pontos ok felkutatásához komplett nőgyógyászati vizsgálatra van szükség!
Mit tehetünk?
- Próbáljuk meg elemezni a fájdalom jellegzetességeit, megjelenési módját, a kapcsolódó tüneteket (láz, folyások) stb.
- Láz és folyások esetén azonnal konzultáljunk az orvossal – még a szemérem-test élénk fájdalma esetén is!
Diagnózis és orvosi kezelés:
A szeméremtest, a hüvely (tükörrel) vizsgálata, lokális mintavétel, a hüvely megtapintása és, ha az orvos szükségesnek tartja, ultrahangos vizsgálat, általában lehetővé teszik a diagnózis felállítását.
Szó lehet irritációs vagy mikrobás eredetű heveny szeméremtest-gyulladásról vagy Bartholini-mirigyek gyulladásáról (a hüvelybemenetnél elhelyezkedő Bartholini-mirigyek fertőzése) ez utóbbi nagyon fájdalmas, és gyakran be kell metszeni a genny kiürítése érdekében. Szintén nagyon fájdalmas a hüvelyherpesz.
A beteg szenvedhet fertőző hüvelygyulladásban (trichomonas, monila, garnerella + folyásokkal, ami alkalmazott kezelést igényel), vagy szomszédos sérülésben: a méh (méhgyulladás), a méhkürt (petevezeték-gyulladás), petefészek (chlamydia, gonococcus stb. általi fertőzése, amely antibiotikumos kezelést igényel), a vastagbél, vakbél, végbél stb. fertőzések.
A szexuális érintkezésre korlátozódó fájdalmak helyi fertőzésnek vagy pszichikai zavarnak (hüvelygörcs) tulajdoníthatók.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?